Rekomendacijos – ERGO „Kino Pavasaris“

Įkvėpimo siena

Naršyk po „Įkvėpimo sieną“, kur rasi teminius filmų rinkinius, TOP filmų sąrašus, įvairias festivalio filmų apžvalgas bei rekomendacijas – ir to užteks.


< Grįžti

2019-03-19

Šių metų „Kino pavasario“ RETROSPEKTYVOS skirtos dviems išskirtiniams kino kūrėjams. Autorinio kino meistrės CLAIRE DENIS kūrybą apžvelgs 9 filmai, tarp kurių ir naujoji mokslinės fantastikos drama „Gyvenimas aukštybėse“ su Robertu Pattinsonu ir Juliette Binoche priešaky.

O novatoriškasis senegaliečių režisierius DJIBRIL DIOP MAMBÉTY, deja, spėjo sukurti tik du ilgametražius filmus – „Touki Bouki“ ir „Hienos“ – tačiau jie abu atskleidžia šio režisieriaus svarbą tiek Afrikos žemynui, tiek viso pasaulio kinui.

 

 

Retrospektyvų filmus galėsite išvysti specialiai kino gurmanams skirtoje 9-oje „Vingio“ salėje.

Claire Denis filmai: bit.ly/Denis-KP
Djibril Diop Mambéty filmai: bit.ly/Mambety-KP

2019-03-19

Pristatome LIETUVIŠKŲ FILMŲ PREMJERAS!

Džiaugiamės, jog šiais metais pasirodė tiek daug stiprių lietuviškų filmų, kurie keliaudami po užsienio festivalius supažindina pasaulį su naujuoju lietuviško kino veidu. Į šiųmetę „Kino pavasario“ programą įtraukėme 15 premjerų, kalbančių aktualiomis šeimos, gamtos, psichinės sveikatos bei savitarpio supratimo temomis: bit.ly/LT-premjeros

2019-03-19

NAUJIENA // Pristatome didžiąją šių metų naujieną – 9 SALĘ!

Tai „Forum Cinemas Vingis“ salė, kurioje rodysime drąsius eksperimentus su kino kalba, retrospektyvų filmus, Jono Meko kino dienoraštį bei diskusijoms provokuojančius filmus. Beje – kai kurie jų bus rodomi iš 35 ir 16 mm juostų!
Į 9 SALĘ privalu užsukti kiekvienam „Kino pavasario“ žiūrovui – ypač tam, kuris festivalyje apsilanko nedažnai – šiemet paruošėme daug stipraus, retai kino teatrų ar festivalių repertuaruose sutinkamo turinio.

Plačiau: bit.ly/9-sale

2019-03-19

Žmogus, kurio skoniu galima pasitikėti – „Kino pavasario“ direktorė VIDA RAMAŠKIENĖ – pasakoja apie vieną mėgstamiausių savo šių metų festivalio filmų DVILYPIAI GYVENIMAI („Non-Fiction“, rež. Olivier Assayas).

Daugiau apie filmą: bit.ly/Dvilypiai-gyvenimai

2019-03-19

MĖGSTAMIAUSIAS FILMAS // Festivalio programos sudarytoja Dovilė Raustytė pasakoja apie savo mėgstamiausią festivalio filmą, garsaus fotografo Richard Billingham debiutą kine – RĖJUS IR LIZA.

Spalvingas ir stilingas, ant 16mm juostos nufilmuotas vaidybinis filmas pasakoja apie fotografo vaikystę ir netradicinius jo tėvus Rėjų ir Lizą.

Daugiau apie filmą: bit.ly/rejus-liza

2019-03-19

Džiaugiamės, jog ir šiemet galime pasiūlyti platų festivalio žiūrovų taip mėgstamo IZRAELIO KINO asortimentą!

Naktinio Tel Avivo fone „Kino pavasario“ programos sudarytoja Aistė Račaitytė pasakoja apie 5 festivalio filmus: FIGMEDIS, JONATHANAS AGASSIS IŠGELBĖJO MANO GYVENIMĄ, RAUDONA KARVĖ, M bei LIEPSNOJANTIS TEL AVIVAS.

Naujų patirčių erdvė – „Kino pavasario“ 9 salė

2019-03-18

Per festivalį, kovo 21–balandžio 4 dienomis, čia bus galima išvysti drąsius eksperimentus su kino kalba, garsių režisierių retrospektyvas, diskusijoms provokuojančius filmus. Kai kurie filmai bus rodomi iš 35 ir 16 mm juostų.

Šios salės programoje – retai kino teatrų ar net kino festivalių repertuaruose atsiduriantys filmai.

Kovo 21-ąją salę atidarys šiuo metu Berlyne kuriantis garsus menininkas iš Kanados Jeremy Shaw. Jis pristatys neseniai žymiajame Londono muziejuje „Tate Modern“ rodytą „Kvantifikacijos trilogiją“. Joje režisierius kalba apie ateitį, pasitelkdamas praeities formas, trina kino formato ribas fantastikos filmus kurdamas ne su specialiaisiais efektais, bet iš archyvinės medžiagos. Ši trilogija – vienas ryškiausių 9 salės akcentų.

Išskirtinę vietą 9 salės repertuare užims dvi retrospektyvos. Bus parodyti devyni – nuo pirmojo iki naujausio – prancūzų meistrės Claire Denis filmai. Dauguma jų yra iš  originalių 35 mm juostų. Taip pat bus pristatytos dvi restauruotos savito stiliaus kino kūrėjo iš Senegalo Djibril Diop Mambéty kopijos.

2018 metais „Auksiniu lokiu“ už filmą „Neliesk manęs“ apdovanota režisierė Adina Pintilie kvies kalbėtis apie intymumą ir kūniškumą, o kino kūrėja Yolande Zauberman pravers siaubingas paslaptis slepiančios ortodoksų žydų bendruomenės duris filme „M“.

Čia bus galima išvysti ir vieną svarbiausių šių metų filmų – Radu Jude „Man nesvarbu, jei į istoriją įeisime kaip barbarai“ ir naujausius garsiųjų eksperimentatorių Beno Riverso, Apichatpongo Weerasethakulo ir Bertrando Mandico trumpametražius filmus.

Pirmąjį festivalio šeštadienį (kovo 23-ąją) 9 salės seanse „In Memoriam Jonui Mekui“ kelioms valandoms įsikurs nervuotas, poetiškas režisieriaus kino dienoraštis „Kai aš judėjau pirmyn, kartkartėmis mačiau trumpus grožio blyksnius“, apimantis 1977–1999 metų kūrybą.

Specialiai 9 salei paruoštos dvi trumpametražių filmų programos „Specialus seansas: Erdvė“ ir „Specialus seansas: Laikas“ kels pamatinius filosofinius klausimus apie tai, kaip suvokiame laiką ir erdvę ir kaip šie reiškiniai kinta šiuolaikiniame pasaulyje.

Vienintelis festivalio 3D filmas „Ilga dienos kelionė į naktį“ (rež. Bi Gan) ir Bruno Dumont’o komiškas detektyvinis TV serialas „Kenkenas ir ateiviai“ taip pat praplės kino formų ribas.

Visa 9 salės programa: https://kinopavasaris.lt/lt/programa?p=766

 

 

2019-03-04

Konkursinės programos yra tikrasis kiekvieno festivalio veidas. Jis išryškina festivalio identitetą ir kryptį. „Kino pavasaris“ kasmet atsigręžia į debiutuojančius talentus, dar tik pradedančius ieškoti savo braižo, besistengiančius nustebinti, provokuoti, sukurti emociją. Kai kuriems iš jų Europos debiutų konkursas tampa vienu iš pirmųjų antspaudų didžiajame kine.

Šiemet į pagrindinę konkursinę „Kino pavasario“ programą pateko 13 filmų. Tai ir beribe fantazija trykštanti portugalų komedija. Jautri San Sebastiano festivalio žiuri palietusi šeimos drama. Drąsus Berlyno „Auksinio lokio“ laimėtojas.

Tvirti lietuvių žingsniai

Tarp Europos debiutų konkurso dalyvių ir lietuvės Marija Kavtaradzė bei Aistė Žegulytė.

  1. Kavtaradzės drama „Išgyventi vasarą“jau sulaukė tarptautinio įvertinimo – premjera įvyko Toronto kino festivalyje, o Taline pripažinta geriausiu Baltijos šalių filmu. Tai jaudinanti istorija apie trijų žmonių kelio nuotykius ir likimo viražus. Skambant įsimenančiam garso takeliui, jie abejingų nepaliks.
  2. Žegulytės dokumentinio filmo Animus Animalis (apie žmones, žvėris ir daiktus)“ premjera įvyko Leipcige. Režisierė nukelia į aplinką, kurioje gyvena taksidermistas, elnių augintojas ir zoologijos muziejaus darbuotojas. Čia riba tarp gyvenimo ir mirties beveik nepastebima.

Atviros kūnų istorijos

Konkursinės programos sunkiasvoris – 2018 metų „Berlinalės“ laureatas „Neliesk manęs“, kurio režisierė Adina Pintilie atvyks į „Kino pavasarį“. Rumunė be jokių tabu nagrinėja lytinį intymumą ir provokuoja herojus pasakoti netobulų kūnų istorijas. 38-erių režisierė atvira: „Šiam filmui apibūdinti žodžių gali ir pritrūkti.“

Gaivališkų instinktų kupina juosta „Laukinis“ – drąsus prancūzo Camille Vidal-Naquet debiutas. 22-ejų Leo gyvena Strasbūro gatvėse, kur, prekiaudamas savo kūnu, tikisi ne tik grynųjų, bet ir meilės. Jam miegą ir maistą atstoja galimybė prisiglausti prie kito kūno. Režisierius atsakys į festivalio žiūrovų klausimus, kurių tikrai netrūks.

Seksualinės tapatybės paslaptys neramina Vilnių aplankysiančio slovėnų režisieriaus Darko Štantės juostos „Pasekmės“ herojų. 17-metis patenka į pataisos namus, kur privalo spręsti žūtbūtinę dilemą – išlikti atviram sau ar pritapti prie vietinės gaujos ir socialinės aplinkos primestų taisyklių.

Nepasiduodančių mamų portretai 

Jausmingus mamų pasaulius atvers ispanų ir vengrų režisierės. Celia Rico Clavellino filme „Kelionė į mamos kambarį“ organiškai įtraukia į almodovarišką mamos ir dukters santykių verpetą. San Sebastiane ji laimėjo debiutuojančios režisierės prizą. Filme vaidina legendinė ispanų aktorė Lola Dueñas.

Į nesustojantį mamos kasdienybės ratą dramoje „Viena diena“ įsuks Zsófia Szilágyi. Ji buvo Ildiko Enyedi pagrindine asistente „Auksinį lokį“ laimėjusioje dramoje „Apie kūną ir sielą“. Šiemet „Kino pavasaryje“ žiūrovams pati filmą pristatysianti Z. Szilágyi debiutavo savarankiškai ir Kanuose pelnė „Kritikų savaitės“ FIPRESCI prizą.

Beprotiškas futbolas ir karo žaizdos

Trijuose konkursinės programos filmuose animacija susipina su dokumentika ir vaidyba arba atlieka pagrindinį vaidmenį.

„Dar viena gyvenimo diena“ – geriausias įrodymas, kad animacija gali perteikti tai, kas neperteikiama jokiomis vaidybinio kino formomis. Ispanas Raúlis De La Fuente ir lenkas Damianas Nenowas įsuka į karo žurnalisto ir rašytojo Ryszardo Kapuścińskio gyvenimo verpetą. Filmas įvertintas Europos kino akademijos prizu.

Karo atgarsiai pasieks ir animacija papildytame dokumentiniame filme „Šveicaras Chrisas“. Režisierė Anja Kofmel po 25 metų vyksta į Kroatiją, kad išsiaiškintų mįslingas pusbrolio Chriso mirties aplinkybes. Jaunas žurnalistas buvo rastas negyvas 1992 metų sausį.

Minėta juosta buvo pristatyta Kanuose „Kritikų savaitėje“, kur pagrindinį prizą laimėjo kitas Europos debiutų konkurso filmas „Diamantino“. Gabrielis Abrantesas ir Danielis Schmidtas iš Portugalijos padovanos nevaržomo juoko pliūpsnį. Jų fantastinis kūrinys pakvies į futbolo pasaulį su portugalą C. Ronaldo primenančia žvaigžde, o vėliau prasidės protu nesuvokiamas siužetas.

Dusinantys požemiai ir susitikimas su šamanais

Klaustrofobiškiausiu filmu kino istorijoje pretenduojantis tapti trileris „Įstrigę“ žiūrovus įspraus į ankštus Kopenhagos požemius. Užtikrintai debiutuojančio dano Rasmuso Klosterio Bro filmas gniaužia kvapą tiesiogine šių žodžių prasme.

Į „Kino pavasarį“ atvyks garsus britų fotografas Richardas Billinghamas, kurio drama „Rėjus ir Liza“ jau gausiai apdovanota festivaliuose. Savo vaikystės aplinką tarp keturių daugiabučio sienų su komiškais, netašytais, cigaretes traukiančiais tėvų dialogais jis perkėlė į filmą.

Vokietis Florianas Seufertas kviečia į magišką „Pamparios“ kelionę. Režisieriaus alter ego atsisveikina su tikrąja šeima Vokietijos kaime ir kuria naują gyvenimą Meksikos kalnuose. Čia naktimis šamanai susijungia su paslaptingu dvasių ir protėvių pasauliu. Žiūrovai turės progą pabendrauti ir su šiuo kino kūrėju.

Apie „Trumpą konkursą“ ir studentus

Tradiciškai „Kino pavasaryje“ vyks ir trumpametražių filmų konkursinė programa „Trumpas konkursas“. Pasak programos sudarytojų, šiemet dominuoja temos apie kitoniškumą ir nepritapimą visuomenėje, apie sudėtingus šeimos santykius, laisvės troškimą, žmogaus ir istorijos ryšį.

Tarp 32 filmų iš beveik viso Europos žemyno žiūrovai ras ir tris filmus iš neseniai pasibaigusios „Berlinalės“ trumpametražių filmų konkursinės programos – tai vengriškas „Ponas Košmaras“, dokumentinis filmas iš Kosovo „Tarp“ ir portugališkas dokumentinis eksperimentinis „Past Perfect“ apie nostalgijos fenomeną.

Trumpametražių filmų konkurse varžysis ir penki lietuvių kūriniai: Tito Lauciaus („Šeima“), Kamilės Milašiūtės („Nacionalinės premijos laureatų vaikai“), Akvilės Žilionytės („Langai“), Skirmantos Jakaitės („Žonglierius“) ir Lauryno Bareišos („Kaukazas“). Pastarojo filmo pasaulinė premjera įvyko Lokarno kino festivalyje, o „Žonglierius“ pristatytas Leipcige.

Visi „Trumpo konkurso“ filmai: https://kinopavasaris.lt/lt/programa?p=729.

Tradiciškai asociacija LATGA piniginiu prizu apdovanos nacionalinio konkurso „Studentų filmas“ laureatą.

Programos sudarytojai pastebi, kad į konkursą „Studentų filmas“ stengiamasi atrinkti skirtingą kino kalbą pasirenkančių režisierių kūrinius, atspindėti skirtingas kino rūšis, taip pat rasti baigčiausius jaunų kūrėjų darbus.

„Šiais metais visi septyni filmai ambicingi. Keliuose iš jų atsigręžiama į šeimos santykius. Ši tendencija atsispindi Europos kine. Daug jaunų režisierių permąsto, kas yra šeima, kokie ryšiai sieja giminaičius, kokias problemas esame linkę nutylėti“, – sako festivalio programos sudarytojai.

Studentų konkurso filmai: https://kinopavasaris.lt/lt/programa?p=731.

Savo apdovanojimą skirs ir prestižinė pasaulio kino kritikų federacija FIPRESCI. Jis bus įteiktas vienam iš festivalyje rodomų Skandinavijos ir Baltijos šalių vaidybinių filmų. Tarp pretendentų – M. Kavtaradzės „Išgyventi vasarą“ ir E. Jankausko drama Čia buvo Saša.

Kovo 21–balandžio 4 dienomis festivalis vyks 19 miestų ir namų kino platformose – „Telia“ išmaniosios televizijos vaizdo įrašų ir „Žmonės Cinema“.

Visi festivalio filmai: https://kinopavasaris.lt/lt/programa?p=764

 

 

„Kino pavasario“ seansuose lankysis garsūs užsienio kino kūrėjai ir menininkai

2019-03-18

Kovo 21-ąją prasidėsiantis „Kino pavasaris“ Vilniaus ir Kauno žiūrovams žada išskirtinių susitikimų su pripažintais kino pasaulio žmonėmis. Šiemet festivalyje viešės Rusijos kino meistras Vitalijus Manskis, Lenkijos kino legenda Krzysztofas Zanussis, „Auksinio lokio“ savininkė Adina Pintilie, garsus britų fotografas Richardas Billinghamas, su kino formomis eksperimentuojantis menininkas Jeremy Shaw ir daugybė kitų svečių.

Vienas iš garbiausių festivalio svečių – 79-erių režisierius K. Zanussis. Į „Kino pavasarį“ jis atvyks savo apdovanojimų sąrašą papildęs prestižiniu Lenkijos kino akademijos „Auksiniu ereliu“, įteiktu už gyvenimo nuopelnus.

Kovo 31 dieną per naujausio K. Zanussio filmo „Eteris“ pristatymą lenkų klasikui „Kino pavasaris“ taip pat įteiks apdovanojimą už ilgametę draugystę ir kūrybinį indėlį į kino istoriją. „Eteris“ nukelia į XX amžiaus pradžios carinės Rusijos pakraštį, kur karo gydytojas eksperimentuoja stipriu anestetiku ir narkotiku eteriu.

Balandžio 2 ir 3 dienomis festivalyje svečiuosis dokumentikos meistras V. Manskis, kurio filmai „Giminaičiai“ ir „Po saule“ sulaukė didžiulio „Kino pavasario“ žiūrovų susidomėjimo. Naujausia jo juosta „Putino liudininkai“ Karlovi Varų festivalyje buvo išrinkta geriausiu dokumentiniu filmu. Rusijos politinę sistemą kritikuojantis V. Manskis grįžta į 2000-uosius, kai mažai kam žinomas politikas pradėjo siekti prezidento posto.

Garsiausiems pasaulio muziejams ir galerijoms kuriantys svečiai

Į šių metų „Kino pavasario“ naujienos – 9 salės – atidarymą kovo 21 dieną atvyks Berlyne gyvenantis ir kuriantis kanadietis Jeremy Shaw. Neseniai žymiojoje Londono galerijoje „Tate Modern“ buvo rodyta jo eksperimentinė „Kvantifikacijos trilogija“, kurią jis ir pristatys festivalio žiūrovams.

Ypatingas festivalio svečias – garsus britų fotografas Richardas Billinghamas. Jo darbai laikomi garsiausiose pasaulio kolekcijose, pavyzdžiui, Modernaus meno muziejuje Niujorke, „Tate“ ir Viktorijos ir Alberto muziejuose Londone. Balandžio 3 ir 4 dienomis R. Billinghamas lankysis visame pasaulyje gausiai apdovanoto savo debiutinio filmo „Rėjus ir Liza“ seansuose.

Iš moterų ir vyrų perspektyvų žvelgiančios režisierės

Dar viena ryški viešnia – prancūzė Yolande Zauberman, kuri filme „M“ pravers žiaurias paslaptis slepiančios Izraelio ortodoksų žydų bendruomenės duris. Ji festivalyje lankysis kovo 24 dieną.

Kovo 29 ir 30 dienomis režisierė Sudabeh Mortezai žiūrovams pristatys geriausią Londono kino festivalio filmą „Džoja“. S. Mortezai su žiūrovais pasidalys labai jautria tema – pabėgėlių iš Afrikos patirtimis, įstrigus užburtame prekyba moterimis rate.

Jau ne pirmą kartą su festivalio žiūrovais susitiks viena talentingiausių Rusijos režisierių Nataliya Meshchaninova. Drauge su lietuviais kurtą dramą „Pasaulio šerdis“ ji kovo 31 ir balandžio 1 dienomis pristatys drauge su vyru Stepanu Devoninu, atlikusiu pagrindinį vaidmenį.

Austrų režisierė Marie Kreutzer kovo 31 dieną Vilniuje ir balandžio 1 dieną Kaune kviečia susitikti vasarį „Berlinalėje“ rodytos įtemptos psichologinės dramos „Žemė po mano kojomis“ seansuose.

Festivalyje debiutuos estų režisierė Liina Triškina-Vanhatalo. Apie kūdikį vieną likusį auginti jauną vyrą pasakojantis „Viskas arba nieko“ yra Estijos kandidatas į „Oskarą“. Režisierė į žiūrovų klausimus atsakys kovo 30 ir 31 dienomis.

Kovo 31 ir balandžio 2 dienomis lankysis kuriant filmą „Apie kūną ir sielą“ režisierės Ildikó Enyedi asistente buvusi Zsófia Szilágyi. „Kino pavasaryje“ ji viešės su drama „Viena diena“, išradingai pasakojančia šiuolaikinės tėvystės iššūkius.

„Kino pavasario“ žiūrovai turės progą susipažinti ir su Berlyno „Auksinį lokį“ pernai laimėjusia ir kritikus bei žiūrovus į dvi stovyklas padalijusia Adina Pintilie. Rumunų režisierę bus galima sutikti filmo „Neliesk manęs“ seansuose balandžio 2 ir 3 dienomis.

Lietuvoje nerodyto senegaliečio retrospektyvą pristatys sūnus

Unikalaus Senegalo kino režisieriaus Djibril Diop Mambéty retrospektyvą – du restauruotus ilgametražius filmus „Touki Bouki“ ir „Hienos“ – pristatys jo sūnus muzikantas Teemour D. Mambéty, kuris viešės kovo 22 ir 23 dienomis.

Vieną ryškiausių programos „Kritikų pasirinkimas“ filmų „Krovinys“ kovo 23 ir 24 dienomis atvyks pristatyti serbų režisierius Ognjenas Glavoničius. Nenuspėjama pagrindinio herojaus kelionė po karo nuniokotą Serbiją įtrauks ir kels daugybę klausimų.

Kovo 31 ir balandžio 1 dienomis į atvirą pokalbį nepatogia tema kvies „Laukinio“ režisierius Camille Vidal-Naquet, pasakojantis apie savo kūnais Strasbūro gatvėse prekiaujančius vaikinus.

Balandžio 1, 3 ir 4 dienomis su mįslingus filmus mėgstančiais žiūrovais susitiks ispanų debiutantas Xacio Baño, kurio filmą „Risčia“ prodiusavo Marija Razgutė („Išgyventi vasarą“, „Šventasis“).

Naujausią filmą „Artimi priešai“ balandžio 2 dieną pristatys kino meistras Davidas Oelhoffenas, filmavęs šį kriminalinį trilerį su tokiais garsiais aktoriais kaip Matthiasas Schoenaertsas ir Reda Katebas.

Balandžio 2 ir 3 dienomis su žiūrovais bendraus vaikų pataisos namuose dirbęs ir filmą „Pasekmės“ sukūręs slovėnų režisierius Darko Štante.

Unikalius teatro ir kino sintezės projektus kuriantis vokietis Florianas Seufertas pateko į Europos debiutų konkursą. Balandžio 1 ir 3 dienomis Vilniuje ir 4 dieną Kaune hibridiniame filme „Pamparios“ režisieriaus alter ego nukels į šamanų pasaulį.

Lenkijos kino mokyklai, be K. Zanussio, atstovaus Kinga Debska (kovo 23 ir 24 dienomis) ir Pawelas Maślona (kovo 22 ir 24 dienomis Vilniuje ir 23 dieną Kaune). Filmu „Mano dukterys karvės“ festivalio žiūrovams žinoma K. Debska komiškoje dramoje „Iki dugno“ tyrinėja moterų priklausomybės nuo alkoholio problemą. Debiutuojantis P. Maślona komedijoje „Panikos ataka“ aštriai skrodžia šiuolaikinę visuomenę.

Visi susitikimai su kūrėjais pateikti https://kinopavasaris.lt/lt/susitikimai-su-kurejais

Tarp „Kino pavasario“ kulinarinių filmų – istorija apie jaunąjį Jamie Oliverį

2019-03-15

Kovo 21-ąją prasidėsiantis „Kino pavasaris“ pristatė tris kulinarinius filmus: istoriją apie virtuvės vunderkindą Flynną McGarry, pasakojimą iš saulėtosios Ispanijos apie alyvuogių aliejų ir jo someljė bei sparčiai Lietuvoje išpopuliarėjusio japonų patiekalo ramenų kulinarinę kelionę.

Programą atidarė bene ryškiausias festivalio kulinarinis filmas „Šefas Flynnas“. Režisierius Cameronas Yatesas fiksuoja jaunojo talento kelią. Vos sulaukęs dvylikos, F. McGarry jau ruošė aukštajai maisto kultūrai prilygstančius šedevrus šeimos name įkurtame restoranėlyje. Penkiolikos tapo „The New York Times Magazine“ viršelio veidu. Šiandien jam dvidešimt ir jis vadovauja vienam sėkmingiausių Niujorko restoranų, o žiniasklaida jį jau seniai lygina su legendiniu Jamie Oliveriu.

„Reaguodami į F. McGarry sėkmės istoriją, norėjome parodyti, kad ir mes turime tokių pavyzdžių, tad šį vakarą pasikvietėme Rytį Doronenkovą. Šešiolikos jis jau dirbo virtuvėje, o dabar, 21-erių, vaikinas yra Vilniaus restorano „Mason“ pagrindinis virtuvės šefas.

Tokie pavyzdžiai ne tik įkvepia siekti svajonių, bet ir primena, kad vien įgimto talento nepakanka, reikės dar ir daug dirbti. Puikus pavyzdys yra ir Rytis, ir kiti jaunosios kartos šefai, kurie sparčiai tobulėja ir kelia Lietuvos kulinarijos lygį“, – pasakoja ilgamečio festivalio kulinarinių filmų partnerio „Santa Maria“ marketingo vadovas Valdas Šidla.

„Daug ir sunkiai dirbti“, – lakoniškai pritardamas, visai kaip F. McGarry, profesinės sėkmės priežastį įvardija R. Doronenkovas. Jis drauge su šefu Artūru Braslausku vakaro metu ruošė meksikietiškus užkandžius takus.

Antrame kulinariniame filme į apetitą keliančią kelionę po alyvuogių aliejaus meką Chaeną drauge pasiims režisierius José Luísas Lópezas Linaresas. Filme „Chaenas ypač tyro aliejaus kraštas“ atskleidžiamas neatrastas mažai pažįstamo Ispanijos regiono grožis. Čia alyvuogių aliejus – ne tik svarbiausia maisto sudedamoji dalis, bet ir gyvenimo būdas.

 Vienintelis šių metų vaidybinis kulinarinis filmas – kino meistro Erico Khoo spalvinga drama „Ramenai“. Jaunasis šefas palieka gimtąjį miestelį Japonijoje ir leidžiasi į kulinarinę kelionę po Singapūrą, kur ieško tiesos apie savo praeitį. Režisierius suteikia žiūrovui galimybę pabūti magiškų skonių ir kvapų bei nepaprasto susikaupimo kupinoje ramenų virtuvėje.

2019 metų festivalio programa https://bit.ly/2XL1Pnu

Kas šiemet naujo „Kino pavasaryje“?

2019-02-27

Didžiausias Lietuvoje kino festivalis „Kino pavasaris“ šiemet pirmą kartą tuo pat metu vyks visoje Lietuvoje. Drąsiausius kino mylėtojus suburs unikali 9 salė su eksperimentinių formų ir diskusijas provokuojančio turinio filmais. Pirmąkart jaunieji programos sudarytojai pasiūlys bendraamžiams paruoštą programą. Intriguos pagrindinis konkursas, kuriame pasirodys net dvi debiutantės lietuvės. Kino meistrystę skleis savito braižo režisierių retrospektyvos. Regos ir klausos negalią turinčių žiūrovų taip pat lauks jiems pritaikyti specialūs seansai.

Tai tik dalis naujienų, kurias per šiandien vykusią spaudos konferenciją galutinai atskleisdami 24-ojo „Kino pavasario“ programą pristatė festivalio organizatoriai. „Skubėkime lėtai. Kine ir į kiną. Mėgaukimės kokybišku laiku. Skirkime laiko atradimams“, – pasisveikino festivalio direktorė Vida Ramaškienė, perfrazuodama šių metų festivalio žinutę „Kai sustoji – pabunda vaizduotė“.

 

Šiemet programą sudaro 170 filmų – 113 ilgametražių ir 57 trumpametražiai, kuriuos preciziškai atrinko atsinaujinusi „Kino pavasario“ programos sudarytojų komanda – Mantė Valiūnaitė, Aistė Račaitytė, Gediminas Kukta ir Dovilė Raustytė. Visus filmus galima rasti https://bit.ly/2BROQXL.

Kovo 21–balandžio 4 dienomis festivalis vyks 19 miestų ir namų kino platformose – „Telia“ išmaniosios televizijos videonuomoje ir „Žmonės Cinema“. Kovo 21 dieną festivalis prasidės Vilniuje ir Kaune, o kovo 22 dieną – Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Marijampolėje, Mažeikiuose, Jonavoje, Utenoje, Telšiuose, Tauragėje, Visagine, Gargžduose, Druskininkuose, Anykščiuose, Varėnoje, Šakiuose ir Birštone.

Festivalio bilietais prekiauti pradedama kovo 1-ąją, beje, jie tądien bus pigiausi. Kovo 8 dieną įvyks specialioji abonementų akcija, o kovo 21 dieną specialios nuolaidos žiūrovų lauks visuose šalies „Akropoliuose“. Specialios kainos bus taikomos ir senjorams, kurie, kaip ir regionų gyventojai, bus kviečiami žiūrėti lietuviškai įgarsintus festivalio filmus. Plačiau apie akcijas https://kinopavasaris.lt/lt/Bilietai-2019.

Ryškiausi Europos debiutantai

Šiemet pagrindinėje konkursinėje festivalio programoje – Europos debiutų konkurse – konkuruos 13 režisierių ilgametražių filmų. Tarp jų ir du lietuvių – Marijos Kavtaradzės geriausiu Baltijos šalių filmu Taline išrinkta drama „Išgyventi vasarą“ (rež. Marija Kavtaradzė) ir Aistės Žegulytės dokumentinė juosta Animus Animalis (apie žmones, žvėris ir daiktus)“.

Pagrindinio konkurso prizo taip pat sieks geriausias praėjusių metų Berlyno kino festivalio filmas „Neliesk manęs“ (rež. Adina Pintilie), garsaus britų fotografo Richardo Billinghamo gausiai festivaliuose apdovanota drama „Rėjus ir Liza“, Kanų „Kritikų savaitės“ didįjį prizą pelniusi forma ir turiniu pasižyminti portugalų juosta „Diamantino“ (rež. Gabriel Abrantes, Daniel Schmidt), Europos kino akademijos apdovanojimuose geriausiu animaciniu filmu pripažinta karo žurnalisto Ryszardo Kapuścińskio istorija „Dar viena gyvenimo diena“ (rež. Raúl De La Fuente, Damian Nenow) ir kiti Europos režisierių debiutai.

Kaip visuomet, filmus vertins tarptautinė žiuri, o nugalėtojui atiteks Vilniaus miesto savivaldybės įsteigtas piniginis prizas.

Lietuvių premjeros ir uždarymo filmas

„Kino pavasaryje“, be minėtų dviejų dalyvaujančių konkurse, įvyks dar trys ilgametražių lietuvių filmų premjeros. Viena jų – Ernesto Jankausko nacionalinė dramos „Čia buvo Saša“ premjera. Įsivaikinimo tema jautriai kalbantis filmas Talino kino festivalyje „Juodosios naktys“, kur įvyko jo pasaulinė premjera, sukėlė daugybę diskusijų. Šis filmas, kaip ir M. Kavtaradzės „Išgyventi vasarą“, tapo prestižinės pasaulio kino kritikų federacijos FIPRESCI konkurso dalyviu. FIPRESCI ir šiemet vienam iš festivalyje rodomų Skandinavijos bei Baltijos šalių vaidybinių filmų įteiks savo apdovanojimą.

Viena labiausiai intriguojančių festivalio premjerų – Artūro Jevdokimovo dokumentinio filmo „Second Hand“ premjera. Jis pasakoja apie tai, iš kur atkeliauja drabužiai į dėvėtų drabužių parduotuves, arba apie tamsų lietuvių verslą Didžiojoje Britanijoje.

Festivalį visoje šalyje uždarys taip pat lietuvės premjera – puikiai pasaulio kino kritikų įvertintas, vienos iš šių metų Lietuvos paviljono Venecijos bienalėje dalyvių Rugilės Barzdžiukaitės dokumentinis filmas „Rūgštus miškas“. Jis nukels į garsiąją kormoranų koloniją Juodkrantėje.

Trumpojo metro filmų konkurse tarp 32 filmų yra ir penkios lietuvių pavardės: Tito Lauciaus („Šeima“), Kamilės Milašiūtės („Nacionalinės premijos laureatų vaikai“), Skirmantos Jakaitės („Žonglierius“), Akvilės Žilionytės („Langai“) ir Lauryno Bareišos („Kaukazas“). Pastarojo filmo pasaulinė premjera įvyko prestižiniame Lokarno kino festivalyje. Visi „Trumpo konkurso“ filmai https://kinopavasaris.lt/lt/programa?p=729.

Tradiciškai asociacija LATGA piniginiu prizu apdovanos nacionalinio Studentų filmų konkurso, kuriame šiemet dalyvauja 7 filmai, laureatą: https://kinopavasaris.lt/lt/programa?p=731.

Retrospektyvos ir didžioji šių metų naujiena – 9 salė

Šių metų „Kino pavasario“ retrospektyvos skirtos dviem išskirtiniams kino kūrėjams. Trisdešimt metų trunkančią vienos savičiausių autorinio kino figūrų Claire Denis kūrybą apžvelgs 9 filmai: nuo pirmojo, sukurto 1988-aisiais ir paremto autobiografiniais motyvais „Šokolado“, iki paties naujausio „Gyvenimas aukštybėse“, kuriame, kaip įprasta šios režisierės filmams, vaidina garsūs aktoriai Robertas Pattinsonas ir Juliette Binoche: https://kinopavasaris.lt/lt/programa?p=740.

O štai vienas novatoriškiausių ir drąsiausių režisierių senegalietis Djibril Diop Mambéty, deja, spėjo sukurti tik du ilgametražius filmus: „Touki Bouki“ ir „Hienos“. Restauruoti jie suskamba neįtikėtinai aktualiai ir šiandien bei parodo šio režisieriaus svarbą ne tik Afrikos žemynui, bet ir viso pasaulio kinui. Todėl šie filmai bus parodyti „Kino pavasaryje“ kaip atskira retrospektyva: https://kinopavasaris.lt/lt/programa?p=741.

Retrospektyvos pateko į 9 salę, kurios repertuare, pasak programos sudarytojų, bus rodomi kūriniai iš 35 mm juostų, serialas, 3D filmas ir toks kinas, kuris retai patenka į įprastus kino teatrus. Į 9 salės atidarymą atvyks menininkas Jeremy Shaw, pristatysiantis tik ką garsiajame Londono muziejuje „Tate Modern“ rodytą „Kvantifikacijos trilogiją“. Visi 9 salės filmai: https://kinopavasaris.lt/lt/programa?p=766.

„Jaunųjų programerių“ šešetukas

„Kino pavasaris“, bendradarbiaudamas su „Meno aviliu“ ir jų vykdomu tarptautiniu kino edukacijos projektu „Moving Cinema“, subūrė 17–19 metų amžiaus kinu besidominčius jaunuolius, kad savo bendraamžiams atrinktų „Kino pavasario“ filmus. Aštuonetas, žiūrėdamas filmus ir apie juos diskutuodamas, sudarė savo „Jaunųjų programerių“ šešetuką, į kurį pateko ir M. Kavtaradzės juosta „Išgyventi vasarą“, ir Lokarne už geriausią režisūrą apdovanota drama „Per vėlu mirti jaunam“, ir kiti keturi jauniems žmonėms aktualiomis temomis ir jiems artima stilistika kalbantys filmai. Visi filmai: https://kinopavasaris.lt/lt/programa?p=765.

Specialūs seansai ir renginiai

Pirmąjį festivalio savaitgalį taip pat lauks Trumpametražių filmų naktis ir specialus seansus „In Memoriam Jonui Mekui“, kurio metu bus parodytas nervuotas, poetiškas, nechronologiškas Jono Meko kino dienoraštis, apimantis beveik trisdešimt metų – nuo 1977-ųjų iki 1999-ųjų, „Kai aš judėjau pirmyn, kartkartėmis mačiau trumpus grožio blyksnius“.

 Tarptautinis industrijos renginys „Meeting Point – Vilnius“ vyks balandžio 2–4 dienomis. Viena iš renginio naujovių – programa „Talentų lizdas“, padėsianti atrasti jaunus profesionalus iš Baltijos šalių, Baltarusijos, Ukrainos ir Kaukazo šalių ir skatinti juos tobulėti (kino kritikus, prodiuserius, režisierius).

Visi 2019 metų festivalio filmai https://kinopavasaris.lt/lt/programa

„Kino pavasaryje“ – garsių meistrų naujausi filmai

2019-02-22

Kasmet festivalio „Kino pavasaris“ organizatoriai atiduoda pagarbą ilgametei režisūrinei meistrystei sudarydami solidžią kino pasaulyje seniai pripažintų kino kūrėjų programą „Meistrai“. Šiemet joje puikuojasi 23 filmai iš viso pasaulio: dalis režisierių grįžta pas festivalio žiūrovus su naujais filmais, dalis kviečia su jais susipažinti.

 Gediminas Kukta, vienas iš programos sudarytojų, įžvelgia, kad šiemet „Kino pavasario“ didieji kino meistrai nesėdi užsidarę dramblio kaulo bokštuose, o yra jautrūs mūsų gyvenamajai realybei. „Meistrai stebi, reaguoja, vertina ir randa iškalbingas metaforas bei tikslią kino kalbą šiuolaikinio žmogaus būsenoms, visuomenės nuotaikoms, praeities įvykiams vaizduoti“, – tikina G. Kukta.

JAV, Irano ir Rusijos sistemai nepatogūs kino meistrai

 Šešiems „Oskarams“ nominuotas, daug diskusijų sukėlęs režisieriaus Spike’o Lee filmas „Juodaodis iš Kukluksklano“ („BlacKkKlansman“) formuluoja aštrų komentarą Donaldo Trumpo valdomai šaliai. Irane namų arešto bausmę atliekantis J. Panahi naujausioje dramoje „Trys veidai“ („Three Faces“), Kanuose įvertintoje už geriausią scenarijų, kritikuoja gimtąjį Iraną ir pasakoja istoriją apie aplinkybių nepaisantį žmogaus laisvės siekį. Šiemet „Kino pavasarį“ atidarys taip pat namų arešto sąlygomis Rusijoje kalinčio Kirilo Serebrenikovo drama „Vasara“ („Summer“), kupina muzikos ir rezistencinės nostalgijos. O festivalio žiūrovams puikiai pažįstamas Vitalijus Manskis filme „Putino liudininkai“ („Putin‘s Witnesses“) leidžiasi devyniolika metų atgal – į 2000-uosius, kai dar mažai kam žinomas politikas pradėjo siekti prezidento posto.

Dokumentikos meistrystė

Manskio kolega dokumentininkas prancūzas Nicolas Philibertas plačią žmogaus emocijų amplitudę atskleidžia filme „Kiekviena akimirka“ („Each and Every Moment“), siekdamas sunkiai medicinos slaugytojo profesijai grąžinti orumą. Portretų meistrė britė Kim Longinotto dokumentiniame filme „Medžiojant mafiją“ („Shooting the Mafia“) pasakoja apie drąsią sicilietę fotožurnalistę Letizią Battaglią, kuri pradėjo visą gyvenimą truksiančią kovą su mafija pačiu kruviniausiu šiuolaikinės Italijos istorijos laikotarpiu.

Šiuolaikiniai kino filosofai

Nusikalstamų grupuočių pasaulį vaizduoja ir režisierius Jia Zhang-ke. Vaidybiniame filme „Balčiausi yra pelenai“ („Ash is The Purest White“) jis svarsto, kas nutiko su Kinijos visuomene po kultūrinės revoliucijos ir kapitalizmo bumo. Olivier Assayaso paryžietiškoje komedijoje „Dvilypiai gyvenimai“ („Non-Fiction“) per intelektualius ir šmaikščius pokalbius apmąstomas skaitmeninių technologijų dominavimas. Japonų kino meistras Hirokazu Kore-eda 2018 metais „Auksinę palmės šakelę“ laimėjusioje dramoje „Vagiliautojai“ („Shoplifters“) klausia, kas žmones daro šeima.

Pagal Haruki Murakami apsakymą sukurtas ir kritikų aukščiausiai įvertintas filmas per visą Kanų kino festivalio istoriją – Pietų Korėjos režisieriaus Lee Chang-dongo mistinė drama „Degantis“ („Burning“) – pasakoja apie vaikiną, ieškantį dingusios merginos. O šiuolaikiniu kino filosofu vadinamas turkas Nuri Bilge Ceylanas, 2014 metais su „Žiemos miegu“ laimėjęs „Auksinę palmės šakelę“, į „Meistrų“ programą grįžta su drama „Laukinė kriaušė“ („The Wild Pear Tree“), kurios nepaprasto grožio kadruose telpa metaforos apie gyvenimą ir likimą.

Eksperimentai su realybe ir fantastika

Iš karto po Berlyno kino festivalio jo konkursinėje programoje pasaulinę premjerą atšventusio kanadiečio Deniso Côté mistinis filmas „Vaiduoklių miestelio antologija“ („Ghost Town Anthology“) taip pat „Kino pavasario“ meistrų gretose. O štai prancūzų režisierius Bruno Dumont’as, kurio filmai ne kartą buvo rodyti festivalyje, šį kartą „Meistruose“ vieši su serialu – „Mažojo Kenkeno“ tęsiniu – „Kenkenas ir ateiviai“ („Coin coin And The Extra-Humans“). Iki ašarų juokingame keturių serijų detektyve režisierius sukuria tikslią šiuolaikinės Europos metaforą.

Grįžimas į trumpąjį metrą

Programoje atsidūrė net du festivalyje viešėjusio eksperimentatoriaus Beno Riverso trumpametražiai filmai „Jau, pagaliau!“ („Now, At Last!“) ir „Medžiai bus nukirsti“ („Trees Down Here“), taip pat neseniai Lietuvoje savo kūrybos restrospektyvą pristačiusio garsiausio Tailando režisieriaus Apichatpongo Weerasethakulo trumpojo metro filmas „Mėlyna“ („Blue“).

Programoje „Meistrai“, kurią pristato „Vilniaus pergalė“, taip pat bus galima išvysti meksikiečio Carloso Reygadaso („Mūsų laikas“ / „Our Time“), amerikiečio Harmony Korine’o, („Pajūrio šlaistūnas“ / „The Beach Bum“), italo Paolo Virzì („Magiškos naktys“ / „Magical Nights“), lenkų Wojciecho Smarzowskio („Kleras“ / „Clergy“) ir Krzysztofo Zanussio („Eteris“ / „Ether“), indoneziečio Garino Nugroho („Kūniški prisiminimai“ / „Memories of My Body“) ir kitų garsių režisierių iš viso pasaulio filmus.

 Visus programos „Meistrai“ filmus rasite https://kinopavasaris.lt/lt/programa?p=724

 

„Kino pavasaryje“ – naujienos iš „Berlinalės“ ir didžiųjų kino festivalių nugalėtojai

2019-02-18

Kanų, Berlyno, Toronto, Sandanso, Lokarno, Londono, Geteborgo ir kitų pasaulio festivalių nugalėtojus bus galima išvysti 2019 metų „Kino pavasaryje“. Dalis jų pateko į programą „Festivalių favoritai“. Joje – ir šviežiausios naujienos iš savaitgalį pasibaigusio Berlyno kino festivalio.

„Kino pavasaryje“ bus rodomas šiemet į „Auksinį lokį“ pretendavęs filmas „Žemė po mano kojomis“ („The Ground Beneath My Feet“, rež. Marie Kreutzer) ir šių metų „Berlinalėje“ pristatyta prancūzų komiška drama su žaviąja aktore Juliette Binoche „Antroji aš“ („Who You Think I Am“, rež. Safy Nebbou).

Programoje „Festivalio favoritai“ atsidūrė ir praėjusiais metais Berlyne „Sidabriniu lokiu“ už geriausią scenarijų apdovanotas meksikiečio režisieriaus filmas „Muziejus“ („Museum“, rež. Alonso Ruizpalacios). Šmaikščiame ir stilingame detektyve pagrindinį vaidmenį sukūrė talentingasis Gaelis Garcia Bernalis.

Geriausi iš Londono ir San Sebastiano

Geriausiu Londono kino festivalyje pripažintas filmas „Džoja“ („Joy“) pasakoja apie jauną nigerietę Džoją, įstrigusią užburtame prekyba moterimis rate. Režisierė Sudabeh Mortezai parodo visai kitokią Vienos pusę. Ji remiasi tikrais savo neprofesionalių aktorių, kurios buvo sekso darbuotojos ir patyrė išnaudojimą, patyrimais.

Žiūrovams bus pristatytas ir San Sebastiano „Auksinės kriauklės“ laimėtojas – „Tarp dviejų vandenų“ („Between Two Waters“). Vienas labiausiai vertinamų Katalonijos režisierių Isakis Lacuesta 35 mm kino juostoje užfiksavo dviejų romų kilmės brolių gyvenimo amplitudes: nuo nepaprasto grožio iki nepakeliamo sunkumo.

„Kino pavasario“ programos sudarytoja Mantė Valiūnaitė pasakoja, kad San Sebastiano ir Londono kino festivalius drąsiai galima vadinti labiausiai orientuotus į žiūrovus.

„San Sebastiano konkursinė programa kasmet labai įvairi. Šiemet dėl geriausio filmo varžėsi ir labai žiūroviškas „Gražus sūnus“ („Beautiful Boy“, rež. Felixas Van Groeningenas), kuris nominuotas „Auksiniam gaubliui“ ir bus rodomas „Kino pavasaryje“, ir konvencinio pasakojimo formą laužantis „Tarp dviejų vandenų“. Londono konkursinė programa dedikuota novatoriškiems išskirtinio stiliaus filmams, tačiau visa likusi programa taip pat labai eklektiška“, – festivalius apibūdina M. Valiūnaitė. Vienas iš filmo „Gražus sūnus“ prodiuserių yra garsus aktorius Bradas Pittas.

Geriausi iš Lokarno ir Geteborgo

Stilingas film noir žanro filmas „Išgalvota žemė“ („A Land Imagined“, rež. Yeo Siew Hua) atkeliaus iš Lokarno, kur buvo įvertintas „Auksiniu leopardu“. Hipnotizuojančioje juostoje beveik visas veiksmas vyksta naktį, kur žiūrovas įtraukiamas į įdomų ir ne taip dažnai kine aptinkamą Singapūro socialinį kontekstą.

„Lokarno kino festivalis turi dvilypę tapatybę: pirma, tai 8 000 žiūrovų į seansą po atviru dangumi sutraukianti „Piazza Grande“ programa, kurios filmai turi ryškią komercinę spalvą, antra – pagrindinis ir kiti konkursai yra skirti drąsiems temų ir formos eksperimentams. Kaip tik toks buvo ir specialiuoju žiuri prizu apdovanotas Yolande Zauberman dokumentinis filmas „M“  apie tamsiąją žydų ortodoksų bendruomenės pusę. Šis filmas taip pat bus parodytas „Kino pavasaryje“, –  pasakoja kita festivalio programos sudarytoja Aistė Račaitytė.

Toronto festivalyje triumfavęs filmas „Praradimų miestai“ („Cities of Last Things“, rež. Wi Ding Ho) turėtų patikti visiems Wong-Kar Wai’aus gerbėjams. Melancholija persmelktuose kadruose darniai pinami mokslinės fantastikos, film noir ir romantinės dramos elementai.

Račaitytės teigimu, margoje Toronto kino festivalio programoje vietos pakanka įvairių žanrų filmams, pasaulinėms premjeroms: „Viena tokių – ilgai laukta gaivališkame Goa peizaže vykstančio Mia Hansen Love filmo „Maja“ premjera, dabar taip pat iš „Kino pavasaryje“ repertuaro.“

Vienu iš įtaigiausių 2019 metų filmų vadinama danų režisierės May el-Toukhy drama „Širdžių dama“ („Queen of Hearts“, rež. May el-Toukhy) pelnė apdovanojimus net keliuose festivaliuose – Geteborge laimėjo pagrindinį, o Roterdame ir Sandanse – publikos simpatijų prizus. Filmas įsimins ne tik dėl sunkiai nuspėjamos istorijos, bet ir išsamaus, kine retai aptinkamo moters aistros vaizdavimo.

Aktorystės meistrai, filmas-feniksas ir kultinis trumpametražis

Programoje „Festivalio favoritai“ meistrystę demonstruos ir žinomi aktoriai. Vienas jų – Jesperas Christensenas, vaidinęs ne tik pas režisierius Larsą von Trierą ar Jean-Marcą Vallée, bet ir filmuose apie Džeimsą Bondą. Už naujausią vaidmenį emocijų kupinoje istorinėje dramoje „Kol neatėjo speigas“ („Before the Frost“, rež. Michaelis Noeras) J. Christensenas pelnė geriausio aktoriaus prizus Čikagos ir Tokijo kino festivaliuose.

Ryškių aktorių ansamblis žiba Pedro ir Agustino Almodovarų prodiusuotame filme Angelas“ („The Angel“, rež. Luisas Ortega) – 45 metus iki šiol kalinčio nusikaltėlio istorijoje. Tai būsimieji antonio banderasai – ispanai Lorenzo Ferro ir Chino Darínas bei Argentinos kino legenda Danielis Fanego.

Programoje „Festivalio favoritai“ bus rodomas filmu-feniksu vadinamas „Nepažadinkit Saint Laurent’o“ („Celebration“, rež. Olivieras Meyrou) apie legendinį dizainerį Yves’ą Saint Laurent’ą. Filmo premjera įvyko dar 2007 metais Berlyno kino festivalyje, tačiau vėliau daugiau nei dešimtmetį filmas buvo uždraustas. Dokumentiniame filme užfiksuota dizainerio eros pabaiga – paskutinės kolekcijos kūrimo procesas.

Išskirtinio paminėjimo vertas trumpametražis filmas „Tas nuostabus pyragas!“ („This Magnificent Cake!“, rež. Emma De Swaef, Marcas Jamesas Roelsas), apkeliavęs kone visus pagrindinius trumpojo metro festivalius, nugalėjęs Toronte ir viename didžiausių animacijos festivalių Annecy.

Visą programą „Festivalių favoritai“ rasite https://kinopavasaris.lt/lt/programa?p=727

Atsinaujinusi „Kino pavasario“ programos sudarytojų komanda dalijasi asmeniniais metų atradimais

2019-02-13

Lietuvių kalbos žodyne žodis „atradimas“ apibūdinamas kaip nežinoto reiškinio, dėsningumo, savybės, dalyko radimas. Kine tai būna kažko netikėto, kas išsiskiria autoriaus stiliumi ir profesine meistryste, pamatymas.

Tokių filmų kino festivaliuose kasmet ieško „Kino pavasario“ programos sudarytojų komanda. Pirmą kartą drauge Mantė Valiūnaitė, Aistė Račaitytė, Gediminas Kukta ir Dovilė Raustytė viešai dalijasi asmeninėmis simpatijomis ir taip pristato kovo 21–balandžio 4 dienomis vyksiančio festivalio programą „Metų atradimai“. Joje šįkart – net 23 ilgametražiai ir 12 trumpametražių filmų.

 

Valiūnaitės atradimai

Kas šiemet labiausiai įsiminė jau ne pirmus metus „Kino pavasario“ filmų programą sudarančiai Mantei Valiūnaitei?

„Visų pirma, tai režisieriaus Phuttiphongo Aroonphengo iš Tailando filmas „Didžioji žuvis“ („Manta Ray“). Jis tikrai patiks garsiausio tailandiečių kino meistro Apichatpongo Weerasethakulo gerbėjams, nes filme itin ryški jo įtaka. Kita vertus, tai savarankiškas, labai nuoširdus ir paslaptingas pasakojimas apie šiuolaikinį Tailandą“, – pasakoja M. Valiūnaitė. Filmas pripažintas geriausiu Venecijos kino festivalio paralelinėje programoje „Horizontai“.

Valiūnaitei taip pat įsiminė dviejų moterų režisierių iš skirtingų Europos šalių žvilgsnis į vyrų reprezentavimą kine. Tai režisierės iš Estijos Liinos Triškinos-Vanhatalo filmas „Viskas arba nieko“ („Take It Or Leave It“) ir prancūzės Claire Burger drama „Tikra meilė“ (‚Real Love“). Abu filmai kitaip pažvelgia į tėvystės temą ir išryškina pažeidžiamumą bei švelnumą vyrų portretuose.

 

Račaitytės atradimai

 Argentina, Švedija, Meksika – tokia geografine linija sujungti šiemetiniai Aistės Račaitytės atradimai. Vienas iš jų yra argentiniečio Juano Veros romantiška drama „Netikėta meilė“ („An Unexpected Love“).

„Buvo labai smalsu pamatyti, apie ką bus J. Veros, jau ne vieną dešimtmetį prodiusuojančio garsių Argentinos autorinio kino režisierių filmus, režisūrinis debiutas. „Netikėta meilė“ – lengvu humoru paskaninti gyvenimiški pamąstymai apie meilę ir santuoką pripažintų Lotynų Amerikos aktorių Mercedes Morán ir Ricardo Daríno lūpomis. Žavus, paprastas, tiesiog geras filmas, kuris turėtų būti artimas kiekvienam“, – žavisi A. Račaitytė.

Prie nepamirštamų darbų ji priskyrė ir geriausiu šiaurietišku filmu pernai Geteborgo kino festivalyje tituluotą juostą „Mėgėjos“ („Amateurs“). „Filmas tiesiog trykšta jauna šviežia energija ir noru svarbiomis temomis kalbėti su humoru. Gabriela Pichler savo antrajame kūrinyje prabyla ne tik apie Europos demografinę dinamiką, bet ir apie vaizdų galią šiuolaikiniame gyvenime“, – atskleidžia A. Račaitytė.

Trečias jai į atmintį įstrigęs filmas – „Kambarinė“ („The Chambermaid“). Meksikos režisierė Lila Aviles perteikia vieną įtaigiausių moterų portretų. Beveik nieko neatskleisdama apie pagrindinės herojės gyvenimą, tiesiog stebėdama kambarinę kasdienėje rutinoje savotišku Meksikos visuomenės mikrokosmosu tampančiame viešbutyje, režisierė kuria neregėtos įtampos ir sudėtingų jausmų kupiną dramą.

 

Kuktos atradimai

 „Kai vieni režisieriai tam, kas jiems rūpi, skiria kelias ekrano valandas, kiti kerta per kelias minutes. Bet dėl to kūriniai netampa mažiau iškalbūs“, – sako Gediminas Kukta, šiemet prisijungęs prie „Kino pavasario“ programos sudarytojų komandos. Tarp jo atradimų – ir du trumpi dokumentiniai filmai.

„Aš pasirašiau peticiją“ („I Signed The Petition“) – paprasta, bet įtaigia forma klausia, ką reiškia būti palestiniečiu šiuolaikiniame pasaulyje, kai net peticijos, raginančios „Radiohead“  nekoncertuoti Tel Avive, pasirašymas gali atsisukti prieš tave. Filmas pateko tarp geriausių Europos trumpametražių filmų nominantų.

Kitas „Metų atradimų“ trumpametražis – „Užsiundyti“ („Swatted“) – vis dar retai kino ekranuose matoma dokumentinė animacija apie mus, lindinčius internete ir nenutuokiančius, kad bet kada galime tapti interneto trolių pavojingų pokštų aukomis.

Tarp ilgo metro filmų G. Kuktos asmeninę simpatiją pelnė rusų režisierių poros Natalijos Merkulovos ir Aleksėjaus Čiupovo kūrinys „Žmogus, kuris visus nustebino“ („The Man Who Surprised Everyone“). Istoriją apie vyrą, kuris stengiasi nepasiduoti, regis, neišvengiamai liūdnai baigčiai, režisieriai paverčia tikslia ir taupia alegorija apie buvimą svetimu, t. y. Kitu, visuomenėje, kuri nepripažįsta jokio kitoniškumo. Beje, tema aktuali ne tik Rusijai.

 

Raustytės atradimai

Itin skirtingo žanro kūrinius šiemet į atradimų lagaminą įsidėjo prie „Kino pavasario“ programos sudarytojų komandos prisijungusi Dovilė Raustytė. Vienas iš jos favoritų – į Himalajų kalnus nukeliantis „Raudonas falas“ („The Red Phallus“).

„Didžiulėse panoramose greta jaunos merginos paliekama vietos drąsiems feministiniams komentarams ir nebylioms budizmo dvasioms. Iš Butano kilęs kino kūrėjas Tashi Gyeltshenas tikina, kad prieš ketverius metus, pradėjęs rašyti scenarijų, net nenutuokė, kad filmas sutaps su #MeToo judėjimu“, – savo įžvalgomis dalijasi D. Raustytė.

Kitas jos atradimas skirtas darboholikams – „Tie, kurie dirba“ („Those Who Work“). Pagrindinis veikėjas – 50-metis Frankas. Jis sėkmingai debiutavusio šveicarų režisieriaus Antoine’o Russbacho filme tampa visuomenės lyg Frankenšteino kuriamo monstro metafora. Pasak D. Raustytės, persidirbimo, radikalaus karjeros siekimo tema šių dienų kine itin aktuali ir atitinka pristabdyti gyvenimo tempą raginančią šių metų festivalio žinutę.

Trečias jos rekomenduotinas filmas yra Kanuose pristatyta Romaino Gavraso komedija „Pasaulis priklauso tau“ („The World is Yours“) su tokiais prancūzų kino aktoriais kaip Vincentas Casselis, Karimas Leklou ir Isabelle Adjani. „Prancūzo braižas atpažįstamas iš jo režisuotų muzikinių klipų tokioms muzikos pasaulio garsenybėms kaip Jamie xx, Justice ar M.I.A. Šiame filme R. Gavrasas kuria kriminalinę istoriją, kurioje susilieja prancūzų populiarioji ir gatvės kultūra. Šis filmas taps mada“, – baigia D. Raustytė.

 

Visą programą „Metų atradimai“ rasite https://kinopavasaris.lt/lt/programa?p=725

Kritikų sudarytame „Kino pavasario“ 15-tuke: „Oskarų“ pastebėti, lietuvių sukurti, 3D įelektrinti filmai

2019-02-05

Pripažinti kino kritikai iš daugiau nei dešimties šalių išrinko 15 šių metų „Kino pavasario“ programos favoritų.

Prestižinių „Oskarų“ apdovanojimų nominantai. Istorijos iš Juodkrantės ir tolimiausių šalių. Pasakojimai apie garsias asmenybes ir aktualumo niekad neprarasiančius pasaulio įvykius. Žanrų įvairovė – nuo detektyvo iki muzikinės dokumentikos ir istorinės kostiuminės dramos. Tokia spalvinga filmų gama šiemet pateko į kovo 21 dieną prasidėsiančio „Kino pavasario“ programą „Kritikų pasirinkimas“.

„Programa „Kritikų pasirinkimas“ dar kartą įrodė, kad bendruomenė vertina drąsius, forma nebijančius eksperimentuoti kūrėjus ir tuos, kurie neabejingi pačioms svarbiausioms šiandienos temoms“, – tikina „Kino pavasario“ programos sudarytoja Mantė Valiūnaitė.

Daugiausia kritikų balsų surinko Radu Jude drama „Man nesvarbu, jei į istoriją įeisime kaip barbarai“ („I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians“). Aštrių temų ir humoro nestokojantis rumunų režisierius „Kino pavasario“ žiūrovams jau puikiai pažįstamas, nes festivalyje rodyti net penki jo filmai, pastarieji – „Randuotos širdys“ (2016) ir „Aferim!“ (2015).

Garsaus prancūzų leidinio „Cahiers du cinema“ kino kritikas Arielis Schweitzeris įsitikinęs, kad šis filmas puošia bet kurio festivalio programą.

„Man nesvarbu, jei į istoriją įeisime kaip barbarai“ – šie žodžiai, ištarti 1941 metais Rumunijos Ministrų kabinete, paskatino pradėti etninį Rytų fronto valymą. Jauna menininkė Mariana rengiasi atkurti istorinį įvykį miesto aikštėje.

Antroji vieta kritikų tope atiteko Kanuose pristatytam serbų režisieriaus Ognjeno Glavoničiaus kelio filmui „Krovinys“ („The Load“). Įtampa pulsuojančiame filme žiūrovas nukeliamas į 1999-uosius, kai NATO bombarduoja Serbiją. Vairuotojas Vlada gauna užduotį – nugabenti paslaptingą krovinį iš Kosovo į Belgradą. Vyras nežino, kas yra sunkvežimio viduje. Pamažu krovinys tampa jo našta.

Iš „Oskarų“ pretendentų sąrašo

Du filmai iš programos „Kritikų pasirinkimas“ šiemet pateko į „Oskarų“ ir „Auksinių gaublių“ nominantų sąrašą.

Į festivalio ekranus grįžta „Kino pavasaryje“ rodytos „Mėnesienos“ autorius ir „Oskaro“ laureatas Barry Jenkinsas. Naujausia jo drama „Jei Bylo gatvė prabiltų“ („If Beale Street Could Talk“) panardina į jausmingą, skausmų ir džiaugsmų kupiną meilės pasaulį Amerikos juodaodžių bendruomenėje.

Į emocijų vandenyną nuplukdys ir režisierė Nadine Labaki, Kanų Didžiuoju žiuri prizu įvertintame filme „Kafarnaumas“ („Capernaum“). Teisėjas klausia 12-mečio Zaino: „Kuo kaltini savo tėvus?“ – „Tuo, kad suteikė man gyvybę“, – atsako šis. Vėliau siužetas atkurs visus įvykius, atvedusius prie šios situacijos. Pasak kritikų, filmas primins „Lūšnynų milijonierių“ ir „Floridos projektą“.

Nepamirštami Juodkrantės kormoranai

Į kino kritikų sąrašą pateko ir lietuvių kurti ar prodiusuoti darbai. Vienu iš atradimų tapo talentingos režisierės Rugilės Barzdžiukaitės dokumentinis trileris „Rūgštus miškas“ („Acid Forest“). Jis ovacijomis sutiktas Lokarno kino festivalyje. Žiūrovui prieš akis atsiveria miręs Kuršių Nerijos miškas ir tūkstančiai jį naikinančių kormoranų.

Kritikų akiratyje atsidūrė ir vienos ryškiausių šiandienos Rusijoje kuriančių režisierių Nataliyos Meshchaninovos darbas „Pasaulio šerdis“ („Core of The World“), kurį prodiusavo lietuvė Dagnė Vildžiūnaitė. Filme pasakojama apie veterinarą Egorį, kuriam lengviau atrasti ryšį su gyvūnais nei su žmonėmis. „Tai vienas labiausiai sujaudinusių 2018 metų filmų“, – pripažįsta M. Valiūnaitė.

Negailestingas juodaodžių gyvenimas ir šmaikštus sportas

Kritikai įvertino net 4 dokumentinius filmus. Aukščiausią vietą užėmė kvapą gniaužianti režisieriaus Roberto Minervini istorija Ką darysi, kai pasaulis degs?“ („What You Gonna Do When The World’s On Fire?“). Pasitelkiant švytinčią nespalvotą estetiką prieš akis išnyra 2017-ųjų vasara, kai JAV sudrebino virtinė žiaurių žmogžudysčių ir smurto protrūkių prieš juodaodžius.

Apie vieną kontroversiškiausių šio dešimtmečio muzikos žvaigždžių M.I.A. pasakojama filme  „Matangi / Maya / M.I.A.“. Tai jos bičiulio Steve’o Loveridge’o koliažas iš autentiškos medžiagos apie audringą merginos kelią į popmuzikos viršūnę.

Likę du dokumentiniai filmai iš „Kritikų pasirinkimo“ yra apie sportą. Abu šmaikštūs, žaismingi ir patiks net ir tiems, kuriems sporto pasaulis yra svetimas. Archyvinio kino žanrą į naują lygmenį pakylėja „John McEnroe: tobulumo imperijoje“ („John McEnroe: In the Realm of Perfection“) apie karjeros viršūnę pasiekusį legendinį JAV tenisininką. Žinomo rumunų režisieriaus Corneliu Porumboiu filmas „Begalinis futbolas“ („Infinite Football“) įtrauks į sąmojingą ir absurdišką kelionę kuriant naujas futbolo taisykles, kurios sumažintų traumų tikimybę.

Gangsteriškos ir nuoširdžios istorijos iš Lotynų Amerikos

Į „Kino pavasarį“ grįžta mistinio filmo „Gyvatės apkabinimas“ režisierių duetas iš Kolumbijos – Ciro Guerra ir Cristina Gallego. Naujausias kūrinys „Vasaros paukščiai“ („Birds of Passage“) įtraukia į hipių kultūros ir marihuanos prisodrintą 8-ąjį dešimtmetį ne tik magiškais vaizdais, bet ir gangsteriškais atspalviais.

Į Andų kalnų papėdę ir civilizacijai nepaklūstantį gyvenimą nukelia užliūliuojanti Domingos Sotomayor juosta „Per vėlu mirti jaunam“ („Too Late To Die Young“). Tai savotiškas laiškas paauglystei, pirmajai meilei ir nerūpestingai rūkstantiems dūmams. Režisierė iš Čilės tapo pirmąja moterimi, Lokarno kino festivalyje apdovanota už geriausią režisūrą.

Programoje „Kritikų pasirinkimas“ taip pat lauks nenuspėjamo siužeto trileris iš 9-ojo dešimtmečio Argentinos – „Raudona“ („Rojo“) – mėgstantiesiems nestandartinius posūkius, kai kelias tiesiai tiesiog neegzistuoja.

Trimatis veiksmas ir kostiuminė drama

Žvitri kritikų akis į programą įtraukė ir virtuozišką trimačio film noir juostą „Ilga dienos kelionė į naktį“ („Long Day’s Journay Into Night“). Režisierius Bi Ganas kviečia žiūrovus keliauti nakties labirintais kartu su herojumi Lu Hongvu. Neabejotinas filmo perlas – vienu kadru nufilmuota 3D valandos trukmės scena.

„Kritikų pasirinkimo“ filmų ansamblį baigia austrų režisieriaus Markuso Schleinzerio istorinė kostiuminė drama „Andželo istorija“ („Angelo“) apie europiečių grafų šeimoje užaugusį vergų berniuką.

Visą programą „Kritikų pasirinkimas“ rasite čia https://bit.ly/2D8qYir

„Kino pavasarį“ atidarys filmas „Vasara“ – pripažinto režisieriaus odė V. Cojui ir grupei „Kino“

2019-01-30

Muzika ardo politinius režimus. Muzika kelia revoliucijas ir atveda į laisvę. Muzika atneša meilę. Muzika atidaro kino festivalius. Šiemet kovo 21 dieną „Kino pavasaris“ prasidės garsiojo teatro ir kino režisieriaus Kirilo Serebrenikovo filmu „Vasara“ (rus. „Leto“), kuris buvo baigtas kurti namų arešto sąlygomis. Tai – romantiška ir maištinga kelionė į 9-ojo dešimtmečio Leningradą  (dabartinį Sankt Peterburgą), kurio pogrindyje griaudi roko muzika, o jaunų žmonių širdys plaka laisvės troškimu.

Kanų kino festivalyje pristatyta rusų režisieriaus „Vasara“ prikaustė energija ir gyvybingumu, o garso takelis buvo pripažintas geriausiu. Deja, prieš Rusijos prezidento vykdomą politiką pasisakančiam K. Serebrenikovui tąkart nebuvo lemta pasidžiaugti sėkme  Kanuose apdovanojimo režisierius negalėjo atsiimti, nes 2017 metų rugpjūtį jis buvo apkaltintas valstybės lėšų pasisavinimu ir iki šiol jam paskirtas namų areštas. Akivaizdu, kad režisieriaus sulaikymas buvo planuotas valdžios struktūrų veiksmas siekiant užtildyti Rusijos ideologiją kritikuojantį ir liberalias idėjas šalyje skleidžiantį kūrėją.

Pasak K. Serebrenikovo agentės, dabar jam leidžiama bendrauti tik su šeimos nariais ir advokatu. Vis dėlto režisierius sugebėjo baigti filmą, ir jis tapo svarbia politine žinute apie laisvę.

„Mes laisvės siekėme vedini „Roko maršais“, o Sovietų Sąjungos politines permainas judino alternatyvioji Leningrado scena, ypač Viktoras Cojus, jo grupė „Kino“ ir kiti bendraminčiai. K. Serebrenikovui pavyko prikelti tuos laikus ir juos vėl iš naujo padaryti aktualius. Atidarymo filmu pasirinkdami „Vasarą“, išreiškiame palaikymą nepagrįstai įkalintam režisieriui ir jo kūrybinėms idėjoms“,  sako „Kino pavasario“ vykdomasis direktorius Algirdas Ramaška. Festivalyje buvo rodyti ir ankstesni K. Serebrenikovo darbai  Vladimiro Putino valdymą kritikuojantis „Mokinys“ (2016) ir „Neištikimybė“ (2012).

Filmo anonsas https://bit.ly/2Rs8TB4

Naujausiame filme režisierius, apsupdamas maištinga 9-ojo dešimtmečio nuotaika, grąžina žiūrovą į „perestroikos“ išvakares. Kai visu pajėgumu griaudėjo Leningrado roko scena, gimė legendinė grupė „Kino“ su charizmatiškuoju V. Cojumi, jaunimui laisvę simbolizavo „The Beatles“, Bobas Dylanas, Davidas Bowie, „The Doors“ ar „Sex Pistols“, kuriuos taip pat girdime filme.

Minėtų įvykių fone susitinka vėliau grupės „Kino“ lyderiu tapsiantis 19-metis V. Cojus, jo tuometis įkvėpėjas Maikas Naumenko iš grupės „Zoopark“ ir jo gražuolė žmona Natalija Naumenko. Jauni žmonės net neįtaria, kad ši vasara bus lemtinga, o jų draugystė, kaip ir jie patys, taps nemirštančia legenda, su kuria užaugs net kelios kartos.

„Viliojantis, bet tuo pačiu nepermatomas meilės laiškas praeičiai,  taip „Vasarą“ pristato įtakingas britų leidinys „The Guardian“.  Tai filmas apie kartą, kuri laukė „Stones“ vinilinės plokštelės pasirodymo, o ne naujo „iPad“.“ Šiuo atveju „Vasara“ tampa tarsi tiltu, kuris jaunajai kartai padeda atrasti santykį su sovietmečiu, taip suvokiant ir įsisavinant laisvės svarbą.

Plačiau apie filmą https://bit.ly/2Sg6j5N

Retrospektyvos – kino meistrė Claire Denis ir novatoriškasis senegaliečių režisierius Djibril Diop Mambéty.

Šių metų „Kino pavasario“ programoje – net 15 lietuviškų filmų premjerų.

Šių metų „Kino pavasario” naujiena – 9 SALĖ! Drąsūs eksperimentai su kino kalba, retrospektyvos, diskusijoms provokuojantys filmai.

„Kino pavasario“ direktorė rekomenduoja savo mėgstamiausią filmą.

Garsaus fotografo Richard Billingham debiutas kine - RĖJUS IR LIZA

Programos sudarytoja Aistė Račaitytė pristato mėgstamą žiūrovų Izraelio kino asortimentą

Ieškančiuosius alternatyvaus turinio „Kino pavasaris“ kviečia į naują erdvę – 9 salę kino teatre „Forum Cinemas Vingis“.

„Kino pavasario“ konkurse – žiūrovus supriešinęs „Auksinio lokio“ laureatas ir garsaus fotografo filmas

„Kino pavasaris“ Vilniaus ir Kauno žiūrovams šiemet žada išskirtinių susitikimų su pripažintais kino pasaulio žmonėmis.

Kovo 21-ąją prasidėsiantis „Kino pavasaris“ pristatė tris kulinarinius filmus.

Didžiausias Lietuvoje kino festivalis „Kino pavasaris“ šiemet pirmą kartą tuo pat metu vyks visoje Lietuvoje.

„Kino pavasaryje“ – Spike’o Lee, Olivier Assayaso, Vitalijaus Manskio ir kitų garsių meistrų naujausi filmai

„Kino pavasaryje“ – naujienos iš „Berlinalės“ ir didžiųjų kino festivalių nugalėtojai.

Atsinaujinusi „Kino pavasario“ programos sudarytojų komanda dalijasi asmeniniais metų atradimais.

Pripažinti kino kritikai iš daugiau nei dešimties šalių išrinko 15 šių metų „Kino pavasario“ programos favoritų.

„Kino pavasarį“ atidarys filmas „Vasara“ – pripažinto režisieriaus odė V. Cojui ir grupei „Kino“